Warren County Iowa Genealogical Society

  •  


    WARREN COUNTY OFFICIALS - 1890-1938

    Source - Financial Reports of Warren County, compiled annually by the county auditor & Iowa Official Register.  Click here for Township Officers

    Warren County Auditor

      Auditor Deputy Clerk
    1890 S. HODSON    
    1898;1905-1906 W.J. HEWITT J.M. BROWN  
    1902-1904 A. L. OGG Frank L. OGG  
    1907-1908 W.J. HEWITT Anna HEWITT  
    1909-1912 Walter H. BEAM Tom DARNELL  
    1913 Tom DARNELL J. Hugh JACKSON  
    1914-1916 Tom DARNELL Stanley E. ANDERSON  
    1917 Tom DARNELL W. G. BARTHOLOMEW  
    1920 Tom DARNELL Harry H. DARNELL Ruth S. McALLISTER
    1922-1924 J.C. HENDRICKSON M.C. HAWORTH Opal POLSON
    1925-1927 Carl F. BROWN M.C. HAWORTH Opal POLSON
    1928-1929 Carl F. BROWN M.C. HAWORTH Opal HENDRICKSON
    1930-1931 Carl F. BROWN M.C. HAWORTH Camille BARTHOLOMEW
    1932-1933 Carl F. BROWN Opal HENDRICKSON Camille BARTHOLOMEW
    1933-1934 Carl F. BROWN Opal HENDRICKSON Camille B. HAWORTH
    1935-1936 A.H. TRAUB W.E. MALES Ruth A. GREENWALT
    1937-1938 A.H. TRAUB M.B. HARRISON Ruth A. GREENWALT

    Warren County Treasurer

      Treasurer Deputy Clerk
    1922 W.H. BOYD I.W. KEEN Mary MORGAREIDGE
    1923 I.W. KEEN
    1924-1926 I.W. KEEN Mary MORGAREIDGE Betty ENO
    1927-1930 J.C. HENDRICKSON J.K. BROWNE  
    1931-1934 Katie MILLER Virgil HEMPHILL Mary OLIVE
    1935-1936 Clint S. STEELE Fred BITTING Linda STARBUCK
    1937-1938 I.W. KEEN A.W. KEENEY L.D. HEWITT/ Phyllis MAYNARD

    Warren County Recorder

      Recorder Deputy Recorder
    1890 M.F. CLARK  
    1898 J.A. COTTINGHAM  
    1902-1904 C.F. MOORMAN W.A. OLIVE
    1905-1906 W.A. GRAVES J.O. ENO
    1907-1908 W.A. GRAVES Minnie GRAVES
    1909-1910 W.A. GRAVES Nellie M. BARNS
    1911-1912 J.B. PUTNAM Nellie M. BARNS
    1913-1914 J.B. PUTNAM Katy PUTNAM
    1915-1916 Louie OVERTON Katy PUTNAM
    1917 Louie OVERTON Halla L. OVERTON
    1920-1926 George S. HAWORTH Camille BARTHOLOMEW
    1927-1932 Glenn S. RUBLE Edward SMITH
    1933-1934 Gail R. TOWN Paul H. WOOD
    1935-1937 Alice CRAWFORD Edith HIMSTREET
    1938 Alice WOODWARD Edith H. McGRIFF

      Clerk of District Court Deputy Clerk
    1890 J.H. DERROUGH  
    1898 A.V. PROUDFOOT  
    1902-1906 O.E. COPELAND L.B. PRITCHARD
    1907-1910 L.B. PRITCHARD J.O. ENO
    1911-1914 J.O. ENO W.O. FRIAR
    1915-1917 J.G. THARP A.R. SMITH
    1920-1923 A.R. SMITH Katy PUTNAM
    1924 A.R. SMITH Amy RANDOLPH
    1925 Fred BITTING Amy RANDOLPH
    1926 Fred BITTING Lora HIMSTREET
    1927-1928 Fred BITTING Doris LESTER
    1929-1931 Fred BITTING Carroll WELLS
    1932-1934 Fred BITTING Marlys WALKER
    1935-1938 P.K. McKEE Marlys WALKER

      County Sheriff Deputy Sheriff
    1890 Henry STIVWALT  
    1898 J.R. BELL  
    1902-1903 Lewis HODSON Grant L. KIMER
    1904-1914 Grant L. KIMER J.T. HUFFMAN
    1915-1917 H.S. HARTZLER Adin RUBOTTOM
    1920-1924 H.S. HARTZLER C.M. MORRIS
    1925 C.M. MORRIS H.S. HARTZLER
    1926 Harry HARTZLER C.E. BRYANT
    1927-1930 Howard REDDISH I.W. KEEN
    1931-1936 Frank HOUGHTALING Ivan MARQUIS
    1937-1938 Lewis JOHNSON E.B. CUMMINGS


      Warren County Sup't of Schools Deputy Superintendent
    1890 W.G. STANLEY  
    1898 Edd R. GUTHRIE  
    1902-1903 S.M. HOLLADAY  
    1904-1908 J.W. RADEBAUGH  
    1909-1912 W.M. McGEE Sallie E. HIATT
    1913-1914 W.M. McGEE Edith LOPER
    1915-1917 W.M. McGEE Gladys HOWELL
    1920-1923 W.M. McGEE Jessie BRADFORD
    1924-1926 W.M. McGEE Lulu McFARLAND
    1927-1936 W.M. McGEE Caroline E. HAWES
    1937-1938 R.C. NORRIS Caroline E. HAWES

    Warren County Attorney
    1890 W.F. POWELL
    1898 L.L. MOSHER
    1902-1906 J.O. WATSON
    1907-1910;1922-1928 W.M. WILSON
    1911-1914 John R. HOWARD
    1915-1920 H.H. McNEIL
    1929-1932 Joe WATSON, Jr.
    1933-1936 S.E. PRALL
    1937-1938 J. Berkley WILSON

    Warren County Coroner
    1898 H.M. DALE
    1902-1903 Dr. H.C. McCLEARY
    1904-1908 O.P. JUDKINS
    1909-1914 M.L. HOOPER
    1915-1917 J.D. SIMONS
    1920-1927 J.E. DEFORD
    1928-1930 E.E. SHAW
    1931-1938 C.H. MITCHELL

    County Surveyor/Engineer
    1898 James LAVERTY
    1902-1911 A.H. GILLILAND
    1914-1917 F.O. LAING
    1920-1927 R.E. BOYLE; E.R. BARKER
    1928-1932 D.L. THOMAS; E.R. BARKER; Glen G. POWERS (Clerk)
    1933-1934 D.L. THOMAS; E.R. BARKER; Alice VERNON (Clerk)
    1935-1936 D.L. THOMAS; E.R. BARKER; Melford HARRISON (Clerk)
    1937 S.J. MELSON; E.R. BARKER; Kenard BAER
    1938 S.J. MELSON; E.R. BARKER; Argile PROFFITT (Clerk)


    Steward of the Warren County Farm/Home
    1902-1909 C.L. BALES
    1910-1920 William M. HEWITT
    1922-1928 Albert WHEELER
    1929-1935 Leonard AKERS (Indianola)
    1936-1937 L.E. REYNOLDS (Indianola)

    County Physician
    1902 M.A. DASHIELL
     
    Stenographer
    1902 Dollie SMITH
       
    Social Welfare Board
    1938 L.J. BELL
    Fred FLESHER
    Junia NILES

    Warren County Supervisors
    1898 J.F. LOUGH  
    1898 T.W. SINNARD  
    1898; 1902-1903 W.H. FUNK Lacona
    1902-1903 B.F. SOUTHWICK Indianola
    1902-1908 Coy CRAIG Palmyra
    1904 George FRIDLEY Milo
    1904 B.F. YOUNG Indianola
    1909-1911 George S. DARNELL Indianola
    1910-1915 J.G. CHUMBLEY Indianola
    1911-1916 John F. MARTENS Martensdale
    1912-1917 George PATTERSON Carlisle
    1920 R.W. McELROY Carlisle
    1915-1920 A.J. IRWIN New Virginia
    1917-1925 W.E. WILLETT Norwalk
    1922-1932 G. A. POWERS Carlisle
    1922-1930 A.E. MILLS Liberty Center
    1926-1931 R.A. NOBLE Indianola
    1931-1936 H.W. NUTTING Milo
    1932-1934 F.P. NICHOLL Indianola
    1933-1935 Gerry BUTTERFIELD Swan
    1935-1937 L.P. WILLIAMS Indianola
    1936-1938 Fred STIFFLER Norwalk
    1937-1938 Ora SHOEMAKER Indianola
    1938 Burt Stanley Indianola
         
    Warren County Soldiers Relief Commision
    1902 O.E. COPELAND Indianola
    1902-1903 Samuel OXENRIDER Lacona
    1902-1904 L.K. BISHOP Indianola
    1920-1924 I.K. STORY, President
    A.R. SMITH, Secretary
    Indianola
    Indianola
    1925 I.K. STORY, President
    Amy Randolph, Secretary
    Indianola
    1926-1927 I.K STORY, President
    Fred BITTING, Secretary
    Indianola
    1928-1930 John SHULAR, President
    Fred BITTING, Secretary
    John BARKER
    Indianola
    1931 W.C. SCHRIER
    L.D. HEWITT
    John BARKER
    Indianola
    1932-1937 W.C. SCHRIER
    F.G. ZIEKE
    John R. BARKER
    Indianola
    1938 W.C. SCHRIER
    Don JACKSON
    John R. BARKER
    Indianola

    WARREN COUNTY BAR

    1929-1930 --- L.G. ACKERLEY
    1927-1938 --- M.L. BECKWITH
    1905-1923 --- W.H. BERRY
    1905-1938 --- O.C. BROWN
    1905-1928 --- H.F. BURNS
    1905-1909 --- H.H. CROW
    1938 --- Dale EWALT
    1923-1926 --- J.M. GOODSON
    1934-1938 --- M.D. HALL
    1905-1909 --- E.W. HARTMAN
    1905-1908 --- H.H. HARTMAN
    1908-1909 --- Ed T. HATFIELD
    1905-1938 --- J.H. HENDERSON
    1905-1907 --- P.P. HENDERSON
    1905-1938 --- F.P. HENDERSON
    1905-1917 --- J.R. HOWARD
    1932 --- A.O. KELLEY
    1905-1929 --- S.W. LEE
    1905-1909 --- A.A. McGARRY
    1905-1910 --- H. McNEIL
    1905-1938 --- H.H. McNEIL
    1905-1926 --- J.P. MOSHER
    1905 --- W.F. POWELL
    1929-1938 --- S.E. PRALL
    1905-1936 --- A.V. PROUDFOOT
    1905-1909 --- J.L.E. PECK
    1905-1907 --- H.L. ROSS
    1905-1906 --- W.H. SCHOOLEY
    1905-1928 --- J.F. SCHEE
    1936-1938 --- Murray SPURGIN
    1905-1920 --- S.H. TIDBALL
    1905-1907 --- I.E. VALE
    1905-1935 --- J.O. WATSON
    1929-1938 --- J.O. WATSON, Jr.
    1933-1935 --- Richard WATSON
    1933-1938 --- J. Berkley WILSON
    1905-1920;1923-1938 --- W.M. WILSON

    County Board of Education
    1920-1936 --- W.M. McGEE (Indianola), Chair
    1937-1938 --- R.C. NORRIS (Indianola), Chair
    1920 --- J.E. TILDON (Lacona)
    1920 --- W.C. HASTIE (Carlisle)
    1920-1938 --- Mrs. Carl F. (Nina H.) BROWN (Indianola)
    1920-1937 --- Walter H. BEAM (Martensdale)
    1923 --- J.E. CLAYTON (Milo)
    1923-1929 --- G.F. TILDEN (Lacona)
    1923-1934 --- Arthur OWENS (Carlisle
    1923-1934 --- M.C. JAMES (New Virginia)
    1924-1938 --- R.W. LEE (St. Charles)
    1931-1938 --- H.E. MITCHELL (Lacona)
    1935-1938 --- George PATTERSON (Carlisle)
    1935-1937 --- Estella REED (New Virginia)
    1938 --- Walter H. BEAM (Martensdale)

    Court House Janitor
    1916 --- Leonard JOY
    1917-1932 --- Riley J. OGAN (Indianola)
    1933-1936 --- Edd PECK (Indianola)
    1937-1938 --- Robert G. KIMZEY

    Matron of the Courthouse
    1936-1938 --- Susie ALBERRY

    Old Age Pension Commission
    1937 --- Mrs. E.E. SHAW (Indianola)
    1937 --- Jack H. STROUD (Indianola)
    1937 --- F.G. ZIEKE (Indianola)